چالدران یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال باختری این استان قرار گرفته است. این منطقه علاوه بر جاذبه های طبيعی و بناهای تاريخی و ديدنی از اهميت تاريخی نيز برخوردار است. آوردگاه چالدران که محل جنگ معروف چالدران بوده در این شهرستان قرار گرفته است. مقبره شيرين و فرهاد نیز از مهم ترين مکان های ديدنی اين شهرستان محسوب می شود. مردم چالدران به کشاورزی، دام داری و بازرگانی اشتغال دارند.

مکان های دیدنی و تاریخی


شهرستان چالدران علاوه بر جاذبه های طبيعی و بناهای تاريخی و ديدنی از اهميت تاريخی نيز برخوردار است. آوردگاه چالدران که محل جنگ معروف چالدران بوده و مقبره شيرين و فرهاد از مهم ترين مکان های ديدنی اين شهرستان به شمار می روند. 

 
صنايع و معادن


صنایع شهرستان چالدران محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود.  

 
کشاورزی و دام داری


چالدران یک منطقه ی كشاورزی است و اغلب ساكنين آن به كشاورزی و دام داری اشتغال دارند. محصولات گندم و جو، تره بار، گياهان علوفه ای و سيب عمده ترين محصولات آن به شمار می آیند. در زمينه ی دام داری هم به لحاظ كوهستانی بودن و وجود مراتع نسبتا كافی دام و انواع فراورده های دامی نيز در ليست صادرات این شهرستان قرار دارد 


وجه تسميه و پيشينه تاريخي


نام سابق سيه چشمه «قره عينی» بود كه طبق روايتی از نام پدر و پسری كه« قره» و«عينی» نام داشتند و اولين ساكنان اين منطقه بودند؛ گرفته شده است. به روايتی ديگر، نام سيه چشمه از منطقه ای نيمه باتلاقی و چمن زار به نام قره بلاغ (سيه چشمه) گرفته شده است. سيه چشمه يا چالدران، بين شهرهای خوی و ماكو با وسعتی معادل 5000 كيلومتر مربع واقع شده است. منطقه چالدران كه در اين قسمت از استان قرار گرفته، ‌به علت وقايع جنگ های شاه اسماعيل اول با سلطان سليم عثمانی اهميت تاريخی دارد. مركز این منطقه همان سيه چشمه است كه سابقه تاريخی آن به حدود پنج قرن پیش می رسد. از آثار تاريخی آن، می توان به قره كليسا و مقبره صدرالدين - وزير شاه اسماعيل - اشاره كرد. در پيرامون اين منطقه؛ مقبره يا سكونت گاه صخره ای فرهاد و شيرين قرار دارد كه قدمت آن به دوره اورارتو ها می رسد.  

 
مشخصات جغرافيايي


چالدران یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال باختری این استان قرار گرفته است. مرکز شهرستان چالدران در درازای خاوری 44 درجه و 22 دقيقه و پهنای شمالی 39 درجه و 3 دقيقه و ارتفاع 194متری از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان از شمال به ماكو و از باختر به مرز ايران و تركيه و از جنوب به شهرستان خوی محدود می شود. چالدران در منطقه ای كوهپايه ای برافراشته شده و آب و هوای آن معتدل و نيمه مرطوب است. راه سيه چشمه - خوی، به سمت جنوب خاوری به درازای 87 كيلومتر از مسیرهای دسترسی به این منطقه هستند. این مسیر عبوری از 7 كيلومتری سيه چشمه به صورت راه اصلی به درازای 9 كيلومتر به سوی مرز بازرگان پيش می رود. راه فرعی سيه چشمه - قره ضياء الدين، به سوی خاور به درازای 65 كيلومتر نیز از دیگر راه های دسترسی به این منطقه است.
 

+ نوشته شده توسط ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران در جمعه دهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 19:1 |