شهرستان اسلام شهر یکی از شهرستان های استان تهران است که بیش تر مهاجر نشین بوده و به علت گسترش روزافزون شهر تهران به وجودآمده است و امروزه از بخش ها و شهرهای متعددی تشکیل شده است. این منطقه از آثار تاریخی و معماری قابل توجهی برخوردار نبوده و جاذبه های تاریخی آن منحصر به تپه های باستانی است. تپه ميمنت واقع در روستای ميمنت از تپه های باستانی مربوط به دوران پيش از تاريخ شهرستان اسلام شهراست و تپه واوان از تپه های تاريخی متعلق به دوره ساسانی است كه در كنار شهرک واوان قرار گرفته است. اقتصاد شهرستان اسلام شهر بر پايه كشاورزی، باغ داری، دام داری و مشاغل خدماتی نهاده شده است. اغلب ساكنان اسلام شهر را مهاجران شهرهای ديگر تشكيل می دهند. به همين لحاظ از همه قوميت های ایرانی در آن دیده می شود.


مکان های دیدنی و تاریخی


تپه های باستانی مهم ترین و قدیمی تری جاذبه های دیدنی و تاریخی شهرستان اسلام شهر به شمار می روند. تپه ميمنت واقع در روستای ميمنت از تپه های باستانی مربوط به دوران پيش از تاريخ شهرستان اسلام شهراست و تپه واوان از تپه های تاريخی متعلق به دوره ساسانی است كه در كنار شهرک واوان شهرستان اسلام شهر قرار گرفته است. تپه باستانی سياب که از تپه های تاريخی متعلق به دوره های باستانی و اسلامی است نیز در این ناحیه قرار گرفته است. 


صنايع و معادن


شهرستان اسلام شهر دارای معادن قابل توجهی نیست ولی استقرار برخی از کارخانه ها و کارگاه های کوچک و بزرگ که تولیدات آن ها بیش تر در زمینه ی خودرو است، در این منطقه به وفور دیده می شود. 

 
کشاورزی و دام داری


كشاورزی در اين منطقه به روش سنتی رواج يافته و نوع كشت آبی و ديمی است. آب كشاورزی در نقاط مختلف اين بخش از چاه ژرف تامين می شود. جنس خاک شنی و رسی و فرآورده های كشاورزی عبارتند از:‌ گندم، جو، تره بار، و باغ داری شامل پرورش انگور، سيب، گلابی، زرد آلو و هندوانه می شود كه علاوه بر مصارف داخلی مازاد آن به تهران صادر می شود. هم چنين دام داری و پرورش طيور از دير باز در اين منطقه رواج داشته است و از فعاليت های اصلی اهالی روستاهای منطقه به شمار می رود. فرآورده های لبنی، پوست، پشم و مرغ نيز علاوه بر تامين نيازهای محلی مقاديری هم به ساير نقاط صادر می شود. اهالی اسلام شهر در كارهای خدماتی و بازرگانی و داد و ستد نيز شركت دارند و در اين زمينه مشاغل زيادی در اين شهرستان وجود دارد. 


وجه تسميه و پيشينه تاريخي


نام قبلی اين منطقه «قاسم آباد شاهی» بوده و در گذشته يكی از بخش های شهرستان ری محسوب می شده است. اما به علت گسترش روز افزون شهر و تبديل شدن زمين های زراعی اطراف آن به شهرک های مختلف، به صورت شهرستان در آمد و شهر اسلام شهر به عنوان مركز آن تعيين شد. 


مشخصات جغرافيايي


اسلام شهر مركز شهرستان اسلام شهر، از نظر جغرافيايی در 51 درجه و 14 دقيقه درازای خاوری و 35 درجه و 33 دقيقه پهنای شمالی و در بلندی 1063 متری از سطح دريا قرار دارد. شهرستان اسلام شهر از شمال به حومه تهران، از خاور به شهرستان ورامين، از جنوب به شهرستان قم و از باختر به شهرستان شهريار محدود می گردد. آب و هوای اين شهرستان معتدل و خشك و مهم ترين رودخانه ای كه در محدوده اين شهرستان در جريان است رودخانه كرج است. راه ترانزيتی تهران ـ ساوه كه تقريبا تمام منطقه اسلام شهر را پوشش می دهد، مسیر اسلام شهر به تهران، تهران؛ مسیر اصلی اسلام شهر به شهريار و مسیر اصلی اسلام شهر به كرج راه های دسترسی به این منطقه هستند.
 

+ نوشته شده توسط ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران در چهارشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 14:4 |