شهرستان ساوجبلاغ یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه ی باختر استان واقع شده است. كشاورزی از مهم ترين مشاغل اهالیاین منطقه به شمار می رود و از ديرباز باز كشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار در این منطقه معمول بوده است. تپه های باستانی متعدد که قدمت آن ها به دوره های پيش از ميلاد می رسد و خانه های بزرگان سياسی چون مرحوم طالقانی و مصدق از جمله مکان های ديدنی شهرستان ساوجبلاغ هستند. باغ های سرسبز و خرمی نیز در ناحیه ی ساوجبلاغ وجود دارد که می توانند جایی برای تنفس به شمار آیند.


مکان های دیدنی و تاریخی


باغ های سرسبز و خرم ناحیه ساوجبلاغ همراه با رودخانه های پرآب از جاذبه های طبیعی شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آیند. تپه های باستانی متعدد که قدمت آن ها به دوره های پيش از ميلاد می رسد و خانه های بزرگان سياسی چون مرحوم طالقانی و مرحوم مصدق نیز از مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان ساوجبلاغ هستند. 

 
صنايع و معادن


از صنايع ماشينی شهرستان ساوجبلاغ می توان توليدات ماشين آلات كشاورزی، پارچه بافی، توليد سيمان، شوفاژ، رادياتور سازی و تهيه دان طيور را نام برد كه از اهميت ويژه ای برخوردار است. عمده ترين صادرات اين شهرستان عبارتند از: پارچه، سيمان، گندم، جو، سيب،‌ چغندرقند، هلو، گلابی،‌ گيلاس،‌ انگور، توت ‌و بادام.
از صنايع ماشينی شهرستان می توان توليدات ماشين آلات كشاورزی، پارچه بافی، توليد سيمان، شوفاژ، رادياتور سازی و تهيه دان طيور را نام برد كه از اهميت ويژه ای برخوردار اند. 

کشاورزی و دام داری


كشاورزی از مهم ترين مشاغل اهالی به شمار می رود و از ديرباز باز شامل كشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار بوده است. باغ داری يكی ديگر از رشته های اقتصادی اين شهرستان است كه شامل: كشت درختان ميوه از قبيل سيب، گوجه، ‌گيلاس، زردآلو و هلو است. نوع كشت 80 درصد آبی است كه بیش تر از چاه های ژرف و نيمه ژرف تأمين می شود. يكی ديگر از فعاليت های اين شهرستان دام داری است که در كنار كشاورزی انجام می شود. انواع فرآورده های لبنی و دامی از قبيل پوست، پشم و لبنيات از جمله توليدات اين منطقه است. 

 
وجه تسميه و پيشينه تاريخي


نام ساوجبلاغ از دو کلمه ساوج و بلاغ ترکیب شده است. بلاغ در زبان ترکی به چشمه یا رودخانه گفته می شود و به نظر می رسد منظور از ساوجبلاغ؛ رودخانه ی ساوه بوده که به مرور به ساوج تغییر یافته است. هشتگرد مركز شهرستان ساوجبلاغ است. گفته می شود اين شهر در دوره قاجاريه روستای كوچكی بيش نبوده و فقط يک كاخ ييلاقی در آن موجود بوده است. در مورد نام گذاری آن نیز روايت می كنند كه نام شهر هشتگرد ابتدا «هشت كرد» بوده و با گذشت زمان به هشتگرد تغيير پيدا كرده و علت نام گذاری آن اقامت هشت خانوار كرد در اين شهرستان بوده است. شهر جديد هشتگرد نیز به منظور اسكان جمعيت سرريز تهران و ايجاد تعادل زيست محيطی منطقه به وجود آمده و از آن جا كه در شمال شهر فعلی هشتگرد واقع است، می تواند از تسهيلات شهر قديم نيز برخوردار شود. در جنوب شهر جديد محوطه ای به وسعت 150 هكتار، كه امكان گسترش آن تا حدود 350 هكتار وجود دارد، به عنوان ناحيه صنعتی وجود دارد كه بخش عمده ای از اشتغال صنعتی اين منطقه را تامين می كند. 

 

مشخصات جغرافيايي


شهرستان ساوجبلاغ از خاور به شهرستان كرج، از شمال به طالقان، از شمال و باختر به شهرستان قزوين، و از جنوب به شهرستان های شهريار و ساوه محدود می شود. مركز اين شهرستان؛ هشتگرد است كه از نظر جغرافيايی در 50 درجه و 40 دقيقه درازای خاوری و 35 درجه و 57 دقيقه پهنای شمالی و بلندی 1250 متری از سطح دريا قرار دارد. رودهای فصلی آغشت، كردان، گردره، از رودهای مهم اين منطقه بوده و آب و هوای آن معتدل و خشک است. راه های دسترسی به این منطقه عبارتند از:
- راه هشتگرد ـ قزوين
ـ راه هشتگرد ـ‌ كرج به درازای 30 كيلومتر
- راه هشتگرد - تهران به درازای 70 كيلومتر
- راه هشتگرد - قزوين به درازای 90 كيلومتر
راه های فرعی ديگری نيز روستاها و بخش ها را به مراكز بخش و شهرستان متصل می کنند. هم چنين جاده ترانزيتی تهران – تبريز – اروپا از ميان شهر می گذرد، و راه آهن تهران – تبريز از جنوب خاوری شهر هشتگرد مركز شهرستان ساوجبلاغ عبور می كند. 

 

+ نوشته شده توسط ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران در چهارشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 14:5 |