ورامین یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه ی جنوب خاوری استان واقع شده است. این منطقه یکی از کانون های تاریخی مهم است که پس از ویرانی ری به دست مغول ها مردم ری را درخود جای داده است. كشاورزی در شهرستان ورامين در دشتی وسيع و حاصل خيز صورت می گيرد و از رونق خوبی برخوردار است. ورامين يک شهرستان صنعتی نيز به شمار می آید. كارخانه های صنعتی و كارگاه های توليدی ورامين؛ نقش عمده و موثری را دراقتصاد اين شهرستان ايفا می کنند. وجود كارخانه های صنعتی چون: روغن نباتی و قند، مواد غذايی و... اشتغال عده ای از اهالی ورامین را ميسر ساخته، اما اقتصاد سنتی اغلب مردم این ناحیه كشاورزی است كه همواره در طول تاريخ وسيله گذران زندگی مردم بوده است. شهرستان ورامين در حاشيه دشت بزرگ کوير واقع شده و پارک ملی کوير و کويرهای جنوبی آن؛ از مناطق ديدنی و طبيعی پيرامون ورامين به شمار می آیند. امام زاده های زيادی در شهرستان ورامين وجود دارند که از قدمت طولانی برخوردارند. برج علاءالدين نیز از بناهای مهم و تاريخی شهرستان ورامین به شمار می آید.


مکان های دیدنی و تاریخی


شهرستان ورامين در حاشيه دشت بزرگ کوير واقع شده است و پارک ملی کوير و کويرهای جنوبی این منطقه؛ از مناطق ديدنی و طبيعی پيرامون ورامين به شمار می آیند. امام زاده های زيادی در شهرستان ورامين وجود دارند که برخی از آن ها دارای قدمت های زیادی هستند. برج علاءالدين از بناهای مهم و تاريخی منطقه ورامین است. 


صنايع و معادن


ورامين يک شهرستان صنعتی به شمار می آید. كارخانه های صنعتی و كارگاه های توليدی ورامين؛ نقش عمده و موثری را در اقتصاد اين شهرستان ايفا می کنند. انواع كارخانه های مواد غذايی، روغن كشی، قند، ظروف آشپزخانه، مصالح ساختمانی، كارخانه های لوازم خانگی،‌ ريسندگی و بافندگی،‌ دستمال سازی، آجرسازی، كفش و لاستيک سازی، مقوا سازی، پلاستيک و لاستيک و …در اين شهرستان داير است و نقش عمده ای را در فعاليت های اقتصادی منطقه به عهده دارند. در شمال خاوری اين شهرستان، مسير رودخانه جاجرود دارای معدن شن و ماسه است كه به صورت مكانيكی مورد استخراج و بهره برداری قرار می گيرد. هم چنين معادن سولفات دوسود در اين شهرستان فراوان است كه توسط شركت خدمات و توسعه معادن ايران و اداره كل معادن و فلزات استان تهران استخراج و مورد بهره برداری قرار می گيرد. رونق كشاورزی و دام داری و صنايع سبب رونق نسبی بخش بازرگانی در منطقه نيز شده است. 


کشاورزی و دام داری


كشاورزی در شهرستان ورامين در دشتی وسيع و حاصل خيز صورت می گيرد و از رونق خوبی برخوردار است. نوع كشت این منطقه آبی است و برای زمین های زیر كشت كه حدود 4% از آن ها را باغ های ميوه تشكيل می دهد از حدود 500 حلقه چاه ژرف و نيمه ژرف و رودخانه جاجرود برای آبیاری استفاده می شود. عمده ترين فرآورده های كشاورزی عبارتند از: گندم، جو، تره بار، ميوه و پنبه. دام داری در منطقه ورامين بیش تر به صورت سنتی بوده و تعدادی گاوداری صنعتی از نژادهای اصيل نيز در اين شهرستان وجود دارد. در طی دهه های اخير پرورش طيور به صورت واحدهای مرغ داری صنعتی در نقاط مختلف شهرستان رشدقابل ملاحظه ای داشته كه درحال حاضر تعداد آن ها حدودا به 500 واحد می رسد. 

 
وجه تسميه و پيشينه تاريخي


ورامين يكی از كانون های تاريخی ايران است که پس از ويرانی ری به دست مغولان و تيموريان، پناه گاه برخی از مردم آن شهر شد. ورامين از نظر وجود آثار و ابنيه تاريخی و باستانی همواره مورد توجه پژوهشگران داخلی و خارجی بوده است. كاوش های اخير باستان شناسی نشان می ‌دهد كه قدمت تمدن اين منطقه از ايران به حدود سه هزار سال پیش از ميلاد مسيح می‌ رسد. آثار به جا مانده در شهر ورامين به سده های هفتم و هشتم هجری قمری مربوط می شود. 


مشخصات جغرافيايي


شهرستان ورامين از شمال به شهرستان های دماوند و شميرانات، از شمال باختر به شهرستان تهران، از جنوب به استان قم، از خاور به شهرستان گرمسار و از باختر به شهرستان ری محدود می شود. جاجرود مهم ترين رودخانه ی این منطقه است. شهر ورامين مركز شهرستان ورامين از نظر جغرافيايی در 51 درجه و 39 دقيقه درازای خاوری و 35 درجه و 19 دقيقه پهنای شمالی و بلندی 915 متری از سطح دريا واقع شده است. هوای بيش تر نقاط اين شهرستان معتدل و خشک بوده اما هوای قسمت جنوبی آن به علت واقع شدن در حاشيه كوير متمايل به گرم و خشک است. مسيرهای دسترسی به این منطقه را راه ورامين ـ تهران به درازای 40 كيلومتر، مسير ورامين ـ پاكدشت و مسيرهای فرعی شهرستان به نقاط دیگر؛ تشکیل می دهد. 

 

+ نوشته شده توسط ایرانگردی-گردشگری-تور-سفر-توریسم-ایران در چهارشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۶ و ساعت 14:9 |